Pravidlo součtu a součinu, binomická věta
- Pravidlo součtu a součinu:
- Pravidlo součtu: Lze-li úkol provést způsoby a úkol n způsoby, přičemž žádný z způsobů provedení úkolu není totožný s žádným z způsobů provedení úkolu , pak provést úkol nebo úkol lze způsoby
- Pravidlo součinu: Lze-li úkol rozložit na po sobě následující úkoly a a lze-li úkol provést způsoby a úkol způsoby, pak úkol lze provést způsoby
- Binomická věta
- Pro :
Permutace
- Permutace (navzájem různých) objektů je libovolné seřazení těchto objektů, tj. seřazení od prvního k -tému.
- Počet permutací objektů značíme .
- Vzoreček:
- Důkaz vzorečku:
- Jedno, ale libovolné, seřazení dostaneme tak, že vybereme prvek (lze provést způsoby), poté vybereme prvek (to lze provést způsoby), poté vybereme prvek (to lze způsoby), …, nakonec vybereme -tý prvek (to lze provést jedním způsobem). Podle pravidla součinu lze takový výběr provést způsoby. Tedy .
Permutace s opakováním
- Seřazujeme-li objekty, z nichž některé jsou stejné
- Je dáno objektů rozdělených do skupin, které mají po řadě objektů. Objekty v každé ze skupin jsou navzájem nerozlišitelné. Každé seřazení těchto objektů se nazývá permutace s opakováním (daným parametry ()). Počet takových permutací značíme .
- Vzoreček: Pro je
Variace
- Je dáno (navzájem různých) objektů a číslo . Variace (objektů) z (objektů) je libovolný výběr objektů z daných objektů, ve kterém záleží na pořadí vybíraných objektů.
- Počet takových variací značíme .
- Vzoreček: .
- Důkaz vzorečku:
- Každá variace je dána tím, jaké objekty jsou na -tém místě. Objekt na místě lze zvolit způsoby (vybíráme z n objektů), objekt na místě pak způsoby (vybíráme z objektů, protože jeden objekt je už na místě), …, objekt na -tém místě lze vybrat způsoby (tolik objektů kolik zbývá ještě k výběru). Podle pravidla součinu je tedy celkový počet takto provedených výběrů, tj. počet všech variací, .
- Možná variace vzorečku:
- Důkaz možné variace vzorečku:
Variace s opakováním
- Výběry, ve kterých se prvky mohou opakovat, nazýváme variace s opakováním.
- Jsou dány objekty různých typů. Objektů každého typu je neomezeně mnoho a jsou navzájem nerozlišitelné. Variace (objektů) z (objektů) s opakováním je libovolný výběr objektů z daných objektů typů, ve kterém záleží na pořadí vybíraných objektů. Počet takových variací značíme .
Kombinace
- Je dáno (navzájem různých) objektů a číslo . Kombinace (objektů) z (objektů) je libovolný výběr objektů z daných objektů, ve kterém nezáleží na pořadí vybraných objektů. Počet takových kombinací značíme
- Vzoreček:
- Důkaz vzorečku: Víme, že . Uvědomme si, že každé kombinaci z odpovídá tolik variací z , kolika způsoby lze uspořádat vybraných objektů (u kombinace záleží jen na vybraných objektech, ne na jejich uspořádání, kdežto u variace záleží i na jejich uspořádání). Existuje způsobů, jak uspořádat objektů. Je tedy počet kombinací z krát počet uspořádání objektů = počet variací z .
- Odtud .
Kombinace s opakováním
- Výběr, ve kterém nezáleží na pořadí prvků a ve kterém se prvky mohou opakovat, se nazývá kombinace s opakováním.
- Jsou dány objekty různých typů. Objektů každého typu je neomezeně mnoho a jsou navzájem nerozlišitelné. Kombinace (objektů) z (objektů) s opakováním je libovolný výběr objektů z daných objektů typů, ve kterém nezáleží na pořadí vybíraných objektů. Počet takových kombinací značíme .
- Vzoreček: .
Navigace
Předchozí: Uspořádání, Hasseovy diagramy Následující: Pravděpodobnost, Laplaceova definice, pravděpodobnostní prostor, náhodná veličina, střední hodnota Celý okruh: 1. Teoretické základy informačních technologií